10 sierpnia 2024 przypada historyczny kamień milowy w świecie sportu głuchych - 100. rocznica Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych (dawniej zwanego Le Comité International des Sports Silencieux). Dokładnie 100 lat temu, 10 sierpnia 1924 r., rozpoczęła się historia międzynarodowego sportu głuchych. Pierwsze igrzyska głuchych, znane wówczas jako Międzynarodowe Igrzyska Ciszy, odbyły się na stadionie Pershinga w Paryżu we Francji. Wydarzenie to zapoczątkowało ruch, który rozrósł się z 148 sportowców do ponad 2500 sportowców z całego świata.
Z dumą świętujemy Deaflympics jako drugie najdłużej nieprzerwanie organizowane wydarzenie multisportowe, zaraz po igrzyskach olimpijskich i pierwsze w międzynarodowym sporcie osób niepełnosprawnych! To trwałe dziedzictwo jest świadectwem wizji i determinacji pionierów, którzy umożliwili niesłyszącym sportowcom rywalizację na arenie międzynarodowej co cztery lata.
Przez ostatnie stulecie ICSD było na czele tego ruchu, niestrudzenie promując i rozwijając sport dla głuchych sportowców. Odegrało kluczową rolę w organizacji Deaflympics i orędowaniu za prawami i uznaniem głuchych sportowców na całym świecie.
Podczas gdy czcimy tę setną rocznicę, oddajemy hołd pionierom, którzy położyli podwaliny pod sport głuchych i wyrażamy naszą najgłębszą wdzięczność sportowcom, urzędnikom, wolontariuszom i zwolennikom, którzy podtrzymywali tego ducha przez 100 lat. Razem z niecierpliwością czekamy na kontynuację tego dziedzictwa i inspirowanie przyszłych pokoleń głuchych sportowców.
Wszystkiego najlepszego z okazji 100. rocznicy istnienia ICSD/CISS !
Niech żyje sport głuchych !
Polacy na Pierwszych Igrzyskach Głuchoniemych w Paryżu
W Pierwszych Igrzyskach Głuchoniemych w Paryżu wzięło udział czterech polskich lekkoatletów: Henryk KONRAD, Kazimierz WŁOSTOWSKI, Witold WROCZYŃSKI i Bogdan KURZYNA. Piątym zawodnikiem miał być Jerzy CHRZANOWSKI, który miał wystąpić w zawodach pływackich na dystansie 100 m stylem dowolnym.
Podczas Igrzysk polscy niesłyszący sportowcy zdobyli srebrny medal w sztafecie 4x400m, a Witold Wroczyński zajął czwarte miejsce w biegu na 800m. Polacy brali udział także w innych konkurencjach lekkoatletycznych, m. in. W biegu na 100, 200, 1500, 5000 i 10000m,w rzucie oszczepem czy też w pchnięciu kulą. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła szóste miejsce na dziewięć krajów uczestniczących w Igrzyskach w Paryżu. Historyczna, pamiątkowa fotografia przedstawia delegacje krajów uczestniczących w pierwszych Igrzyskach Głuchych w 1924 roku.
Jest to pierwsze historyczne zdjęcie z Igrzysk Niesłyszących.
Podczas Igrzysk w Paryżu polscy sportowcy otrzymali cztery kolejne numery startowe: 28 - Kazimierz Włostowski, 29 - Henryk Konrad, 30 - Witold Wroczyński, 31 - Bogdan Kurzyna.
Od lewej: Witold Wroczyński – srebrny medal w sztafecie 4x400m, 4 miejsce w biegu na 800m, Bogdan Kurzyna, Kazimierz Włostowski, Henryk Konrad – srebrne medale w sztafecie 4x400m.