polski
związek
sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Jubileuszowy Kongres ICSD

Jubileuszowy Kongres ICSD
Jubileuszowy Kongres Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych (ICSD) w ParyżuPOWRÓT DO Aktualności

W dniach od 3 do 4 października 2024 roku w Paryżu odbywał się Jubileuszowy Kongres Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych (ICSD) z okazji 100-lecia jego działalności. W obradach uczestniczyli przedstawiciele 54 krajów ze wszystkich kontynentów. Obrady rozpoczynały się o godzinie 9:00 i trwały z przerwami do godziny 19:00. Podczas obrad omawiano problemy, z jakimi boryka się Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych. Delegaci zgłaszali liczne poprawki do aktualnego statutu ICSD. Delegacja Rosji prosiła o możliwość poddania pod przegłosowanie możliwości przywrócenia reprezentacji Rosji do udziału w Letnich Igrzyskach Głuchych, które odbędą się w Tokio w 2025 roku. Delegaci nie wyrazili zgody na udział zawodników Rosji w przyszłorocznych igrzyskach. W poczet członków ICSD przyjęto: Francję, która do tej pory była połączona z Francuskim Komitetem Paralimpijskim, Liban, Namibię oraz Maroko. Omówiono także działania organizacyjne, które były podejmowane podczas letnich i zimowych igrzysk Głuchych w 2022 roku i 2024 roku. Podczas Kongresu ICSD przedstawicielem Polskiego Związku Sportu Niesłyszących był Wojciech Stempurski. Z kolei, od 2022 roku, Członkiem Zarządu Głównego ICSD jest Jarosław Janiec. Podczas Kongresu, w roli obserwatorów występowali Tomasz Włodarczyk i Adam Szulc.

Podczas Kongresu wspominano także początki międzynarodowego sportu Głuchych. Przewodnicząca Komitetu Historycznego ICSD Isabelle Malaurie omówiła historię pierwszych igrzysk Głuchych w Paryżu. Delegacja Polski wręczyła w prezencie pani Isabelle Malaurie książki „Kronikę 100-lecia Sportu Głuchoniemych, Głuchych i Niesłyszących w Polsce 1922-1992” oraz „Zarys Historii Lekkoatletyki Niesłyszących 1923-2023”. Pozwoliło to nawiązać porozumienie o przekazywaniu materiałów archiwalnych dotyczących sportu Głuchych. Francja posiada kolekcję kilkuset dokumentów i zdjęć z lat 1922-1960 na których mogą znajdować się polscy sportowcy niesłyszący. W Polsce zachowało się niewiele zdjęć ze sportowych imprez międzynarodowych z tych lat.

Po zakończeniu Kongresu Wojciech Stempurski prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących wręczył dr. Adamowi Kosa prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych list gratulacyjny sygnowany przez Sławomira Nitrasa Ministra Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczył pamiątkową tabliczkę gratulacyjną przygotowaną przez Polski Związek Sportu Niesłyszących. Pamiątkowe tabliczki otrzymali również: Isabelle Malaurie oraz prezydent Francuskiej Federacji Sportu Głuchych.

Adam Szulc z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (UKW) wręczył Prezydentowi ICSD list gratulacyjny od profesora Bernarda Mendlika Magnificencji Rektora UKW. Podczas panelu dyskusyjnego ustalono możliwość podjęcia wspólnych prac ICSD oraz UKW nad monografią dotyczącą historii, zagadnień społecznych oraz prawnych dotyczących sportu Głuchych w krajach zrzeszonych w ICSD. Nawiązano kontakt z członkami Japońskiego Komitetu Organizacyjnego Letnich Igrzysk Głuchych w Tokio. Najbliższe igrzyska Głuchych odbędą się w Japonii w listopadzie 2025 roku.

W ostatnim dniu pobytu w Paryżu odbyła się wycieczka, podczas której odwiedzono miejsca związane z pierwszymi igrzyskami Głuchych w Paryżu. Odwiedzono m. in. Stadion Pershinga - główną arenę zmagań sportowych, miejsce, w którym nocowali olimpijczycy z 1924 roku, miejsce, w którym istniała restauracja, w której odbył się Kongres Założycielski ICSD, a także grób pomysłodawcy i wieloletniego prezesa ICSD pana Eugène Rubens-Alcais.

W pierwszym tygodniu grudnia planowane są w Pruszkowie obchody jubileuszu uczestniczenia polskich sportowców niesłyszących w pierwszych Igrzyskach Głuchych w Paryżu w 1924 roku oraz udziału delegatów polskich w kongresie założycielskim ICSD w 1924 roku. Gościem specjalnym jubileuszu 100-lecia działalności międzynarodowej Polskiego Związku Sportu Niesłyszących będzie Adam Kosa prezydent Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych.

Opracował:
dr Adam Szulc

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.